تاریخچه گریز زدن در روضه از منابع معتبر و موثق

تاریخچه گریز زدن در روضه


  • گریز زدن در روضه

گریز زدن در روضه ریشه در اسلاف و گذشتگان دارد. با نگاهی به کتب تاریخی در می‌یابیم گریز زدن به واقعه سرخ عاشورا ریشه در سنت اهل بیت علیه السلام دارد که از آن دسته می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.


  • نمونه گریز زدن در روضه

امام صادق علیه السلام فرمودند: وقتی امام حسین علیه السلام به بالین برادرش امام حسن مجتبی علیه السلام آمد و آن وضع و حال برادر را مشاهده کرد گریست. امام حسن علیه السلام فرمود: چرا گریه می کنی؟ عرض کرد چرا نگریم که تو را مسموم میبینم؟

فرمود:  گرچه مرا با زهر مسموم کردند, اما:

(لا یوم کیومک یا ابا عبدالله یزدلف الیک ثلاثون الف رجل یدعون انهم من امه جدنا فیجتمعون علی قتلک و سفک دمک)

ترجمه: روزی مانند روز تو نیست ای ابا عبد الله جمع می شود نزد تو سی هزار مرد که خود را مسلمان می پندارند و همه برای ریختن خون تو و کشتن تو جمع می شوند. (۱)


  • نمونه دیگر گریز زدن در روضه

روزی امام سجاد علیه السلام یکی از فرزندان عمویش عباس علیه السلام به نام عبید الله ابن عباس را دید, حضرت بسیار محزون و گریان شد.

فرمود: روزی سخت تر بر رسول خدا صل الله علیه و آله از روز احد و کشته شدن عموی او حمزه (اسد الله و اسد رسوله) و بعد از آن به سختی روز جنگ موته که پسر عموی آن حضرت, جعفر ابن ابیطالب به شهادت رسید نبود

پس فرمود: (لا یوم کیوم الحسین … , روزی مانند روز امام حسین علیه السلام نیست). جمع شدند نزد او سی هزار مرد که خود را مسلمان می‌پنداشتند و همه تقرب می‌جستند به خدا با ریختن خون او و امام حسین علیه السلام آن ها را موعظه می‌کرد ولی در آنها اثر ننمود تا اینکه او را شهید کردند. (۲)

با بررسی‌های انجام شده می‌توان از ملا حسین واعظ کاشفی رحمه الله علیه مولف کتاب شریف (روضه الشهدا) به عنوان اولین بانی احیای این سنت اهل بیت علیه السلام، گریز زدن نام برد.


منابع:

  1. امالی صدوق (ره)
  2. بحار  ج ۲۲ ص ۲۷۴

 

 

 

وبسایت فرهنگی مذهبی مهجه

وب سایت فرهنگی مذهبی مهجه در سال ۱۳۹۳ تحت عنوان shear.blog.ir با موضوع مرجع متن اشعار مداح گرانقدر، حاج محمود کریمی تاسیس شد. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، این ایده با اقبال خوبی مواجه شد.

در ایام ماه صفر المضفر سال ۱۳۹۵ ایده ای مبنی بر تاسیس وب سایت فروشگاه اینترنتی اشعار مداحان کشور شکل گرفت. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، جای خالی چنین وب سایتی در میان هزاران وب سایت، دانلود صوت و تصویر نوحه‌های مذهبی حس می‌شد که بعد از تحقیق و بررسی‌های فراوان اسم مهجه جهت نام فروشگاه انتخاب شد.

معنی عبارت مهجه

عبارت مهجه به معنی خون قلب یا آخرین قطره خون قلب می‌باشد. این عبارت در فرازی از زیارت عاشورا و همچنین زیارت اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام آمده است.

اَلَذینَ بَذَلوا مُهَجَهُم دونَ اَلحُسَین (زیارت عاشورا)

وَ بَذَلَ مُهجَهَ (زیارت اربعین)

www.mohjat.net

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0