وصیت و رحلت حضرت خدیجه – متن روضه امام حسین

متن روضه امام حسین

متن روضه امام حسین سلام الله علیها. داستان‌هایی جهت گریز زدن در روضه ائمه اطهار. در این بخش داستان‌هایی با منابع موثق جهت استفاده در روضه و استفاده به جا از فن گریز زدن در مداحی قرار می‌گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر در ارتباط با فن گریز زدن در روضه و مداحی اینجا کلیک کنید

 

 

وصیت و رحلت حضرت خدیجه

حضرت خدیجه در لحظات آخر عمر گرانقدر خویش به دخترشان فاطمه چنین گفتند:

یا حَبیبَتی, و یا قُرَه عَینی, قَولی لِاَبیکِ اِنَ اُمِی تَقُولُ اَنَا خائِفَهُ مِنَ القَبرِ اُریدُ مِنکَ رِدائِکَ الَذی تِلبِسُهُ حِینَ نُزُولِ اَلوَحیِ تُکَفِفُنِی فیه

معنی: هان ای محبوب دل مادر, نور دیده‌ام, به پدر گرانقدرت بگو: مادرم می‌گوید: من از خانه قبر شب اول قبر و تنهایی در قبر نگران و ترسانم از شما تقاضا دارم که یکی از جامه‌های خویشتن را که به هنگام فرود فرشته وحی و دریافت پیام خدا و راز و نیاز‌های شبانه در بر می‌کردید به من هدیه کنید تا پس از مرگ پیکرم با آن کفن گردد.

فاطمه تقاضای مادر را با پدر در میان گذاشت و پیامبر نیز بی‌درنگ ردای مورد نظر را به فاطمه داد و او نیز با شادمانی آن را نزد مادر آورد هنگامی که آن بانوی گرامی جهان را بدرود گفت پیامبر به مراسم غسل او پرداخت و هنگامی که خواست بر بدن ایشان جامه آخرت بپوشاند به ناگاه جبرئیل فرود آمد و پس از رساندن سلام خدا پیام خداوند را رساند که می‌فرمود:

جامه آخرت خدیجه از سوی ما می‌باشد چرا که او ثروت و امکانات خویش را در راه دین و آیین ما هزینه نمود و آنگاه آن جامه بهشتی را به پیامبر داد و آن حضرت هم بدن مطهر خدیجه را نخست با ردای خویش آنگاه با آن جامه اهدایی کفن کرد و در آرامگاه معلی در دامنه کوهی که بر فراز شهر مکه است به خاک سپرد .

گریز به روضه بی کفن بودن حضرت سید الشهدا

منبع : ریاحین و الشریعه ج ۲ ص ۴۱۲

 

 

 

 

وبسایت فرهنگی مذهبی مهجه

وب سایت فرهنگی مذهبی مهجه در سال ۱۳۹۳ تحت عنوان shear.blog.ir با موضوع مرجع متن اشعار مداح گرانقدر، حاج محمود کریمی تاسیس شد. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، این ایده با اقبال خوبی مواجه شد.

در ایام ماه صفر المضفر سال ۱۳۹۵ ایده ای مبنی بر تاسیس وب سایت فروشگاه اینترنتی اشعار مداحان کشور شکل گرفت. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، جای خالی چنین وب سایتی در میان هزاران وب سایت، دانلود صوت و تصویر نوحه‌های مذهبی حس می‌شد که بعد از تحقیق و بررسی‌های فراوان اسم مهجه جهت نام فروشگاه انتخاب شد.

معنی عبارت مهجه

عبارت مهجه به معنی خون قلب یا آخرین قطره خون قلب می‌باشد. این عبارت در فرازی از زیارت عاشورا و همچنین زیارت اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام آمده است.

اَلَذینَ بَذَلوا مُهَجَهُم دونَ اَلحُسَین (زیارت عاشورا)

وَ بَذَلَ مُهجَهَ (زیارت اربعین)

www.mohjat.net

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0