رسول خدا بر بدن حضرت حمزه – متن روضه عاشورا

متن روضه عاشورا

متن روضه عاشورا سلام الله علیها. داستان‌هایی جهت گریز زدن در روضه ائمه اطهار. در این بخش داستان‌هایی با منابع موثق جهت استفاده در روضه و استفاده به جا از فن گریز زدن در مداحی قرار می‌گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر در ارتباط با فن گریز زدن در روضه و مداحی اینجا کلیک کنید

 

 

رسول خدا بر بدن حضرت حمزه

بعد از پایان جنگ احد رسول خدا صل الله فرمودند: کیست از احوال حمزه به ما خبر بدهد؟ حارث ابن صمه عرض کرد: من جای او را میدانم وقتی به نزدیک او رسید و حال او را مشاهده نمود نتوانست آن خبر را به پیغمبر برساند. پس حضرت فرمود:

یا علی، عمویت را طلب کن. حضرت امیر آمد نزدیک حمزه ایستاد و ایشان هم تامل می‌نمود. پس رسول خدا خود به جستجوی حمزه بر آمد، وقتی حمزه را با آن حال مشاهده نمود حضرت گریستند و فرمودند:

هرگز در مکانی نایستاده‌ام که بیشتر از اینجا مرا به خشم آورده باشد. حضرت ردایی که از برد یمانی بر دوش مبارکش بود بر روی حمزه انداخت اما آن ردا به اندازه قامت حمزه نبود پس آن را بر سر حمزه کشید و پاهایش را از علف و گیاه پوشانید و فرمود:

اگر زنان عبد المطلب اندوه ناک نمی‌شدند او را چنین می‌گذاشتم که درندگان صحرا و مرغان هوا گوشت او را بخورند تا روز قیامت از شکم آن‌ها محشور شود زیرا مصیبت هرچه عظیم‌تر است ثوابش بیشتر است.

 

اشاره گریز به روضه قتلگاه حضرت سید الشهدا و آمدن حضرت زینب و بانوان حرم بالای بدن مطهر حضرت

منبع : منتهی الآمال ص ۷۹

 

 

 

وبسایت فرهنگی مذهبی مهجه

وب سایت فرهنگی مذهبی مهجه در سال ۱۳۹۳ تحت عنوان shear.blog.ir با موضوع مرجع متن اشعار مداح گرانقدر، حاج محمود کریمی تاسیس شد. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، این ایده با اقبال خوبی مواجه شد.

در ایام ماه صفر المضفر سال ۱۳۹۵ ایده ای مبنی بر تاسیس وب سایت فروشگاه اینترنتی اشعار مداحان کشور شکل گرفت. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، جای خالی چنین وب سایتی در میان هزاران وب سایت، دانلود صوت و تصویر نوحه‌های مذهبی حس می‌شد که بعد از تحقیق و بررسی‌های فراوان اسم مهجه جهت نام فروشگاه انتخاب شد.

معنی عبارت مهجه

عبارت مهجه به معنی خون قلب یا آخرین قطره خون قلب می‌باشد. این عبارت در فرازی از زیارت عاشورا و همچنین زیارت اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام آمده است.

اَلَذینَ بَذَلوا مُهَجَهُم دونَ اَلحُسَین (زیارت عاشورا)

وَ بَذَلَ مُهجَهَ (زیارت اربعین)

www.mohjat.net

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0