دکوپاژ در نوحه

دکوپاژ در نوحه و هیئت

دکوپاژ (Decoupage) تقطیع یا برش فنی، یکی از وظایف کارگردان است که شامل تصمیم‌گیری در مورد محل استقرار دوربین در صحنه، نوع نورپردازی، اندازه تصویر، زاویه دوربین، نوع حرکت دوربین، تعداد تصاویری که برای نمایش یک موقعیت لازم است، نوع اتصال نماها به یکدیگر، هر صدایی که قرار است در صحنه شنیده شود (هر صدایی غیر از دیالوگ‌ها) و باقی جزئیاتی است که به فرایند تصویری شدن فیلمنامه (سناریو) مربوط می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

 

بررسی دکوپاژ در نوحه

با توجه به تعریف بالا از دکوپاژ یا محل قرار گیری دوربین، می‌توان به این نتیجه رسید که در نوحه نیز این موضوع قابل استفاده است.

به مثال زیر توجه کنید:

 

شراره بی آبی سوزونده لباتو

کویر تشنه کرده دریای نگاتو

رو دست بابا از دور میبینی فراتو

 

این شعر مربوط به شب هفتم محرم سال ۱۳۹۵ شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام می‌باشد که شعر و ملودی آن ساخته حاج محمود کریمی و توسط خودِ ایشان اجرا شده است.

در فراز ” رو دست بابا از دور میبینی فراتو ” دکوپاژ در نوحه به خوبی نمایان است. شاعر، دوربین خود را در جایی قرار داده است که از چشم حضرت علی اصغر وقایع را مطرح کند.

در بخش دیگری از این شعر آمده است ” میبینی سمتت گرفتن کمون و یا نه ” که به خوبی دکوپاژ در نوحه آن نمایان است.

 

 

این نوحه با ملودی بسیار زیبای خود، می‌توانست با شعری معمولی ساخته و به مرحله اجرا برسد، اما شاعر و ملودی ساز آن برای گوش و وقت مخاطبش احترام و ارزش زیادی قائل بوده که بهترین ملودی و کلام را بسازد و به مرحله اجرا در بیاورد.

اولین بار بحث دکوپاژ و نحوه قرار گیری دوربین را از زبان استاد محمد صمیمی یکی از شاعران قدرتمند و اثر گذار کشور شنیدم.

 

از معروف ترین آثار استاد صمیمی می توان به ” جنگیدم به نفس های آتشینم ” و ” کجا میخوای بری چرا منو نمیبری ” اشاره کرد هر دو توسط حاج محمود کریمی اجرا شده است.

نویسنده: مجتبی نظری پور

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0