ستون حنانه – متن روضه وداع امام حسین

متن روضه وداع امام حسین

متن روضه وداع امام حسین سلام الله علیها. داستان‌هایی جهت گریز زدن در روضه ائمه اطهار. در این بخش داستان‌هایی با منابع موثق جهت استفاده در روضه و استفاده به جا از فن گریز زدن در مداحی قرار می‌گیرد.

جهت اطلاعات بیشتر در ارتباط با فن گریز زدن در روضه و مداحی اینجا کلیک کنید

 

 

ستون حنانه (گریز روضه وداع امام حسین)

در مجسد النبی کنار مرقد پیغمبر ستونی به نام حنانه وجود دارد که خواندن دو رکعت نماز در کنار آن مستحب است. علت نامیده شدن این ستون به این نام این بوده که رسول خدا تا مدت‌ها بعد از نماز به این نخل خشکیده که الان ستون است تکیه می‌دادند و صحبت می‌فرمودند.

بعضی از اصحاب برای مراعات حال پیغمبر منبر سه پله کوچکی درست نمودند. پیغمبر پس از نماز هنگامی که برخواستند تا به سوی منبر بروند از کنار این درخت که رد شدند یک دفعه صدای ناله جان گدازی که ناله فراق بود از این چوب خشک بلند شد که تمام اهل مجلس را متاثر نمود. رسول خدا برگشت و چوب را در بغل گرفت و فرمود: ناراحت نباش, من از خدا خواستم که تو را از درختان بهشت قرار دهد قدری که ارام گرفت به منبر نشست.

 

اشاره گریز: روضه وداع حضرت علی با حضرت زهرا یا وداع امام حسین با حضرت زینب.

منبع: تفسیر سوره مبارکه حدید ص ۸۲

 

 

 

وبسایت فرهنگی مذهبی مهجه

وب سایت فرهنگی مذهبی مهجه در سال ۱۳۹۳ تحت عنوان shear.blog.ir با موضوع مرجع متن اشعار مداح گرانقدر، حاج محمود کریمی تاسیس شد. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، این ایده با اقبال خوبی مواجه شد.

در ایام ماه صفر المضفر سال ۱۳۹۵ ایده ای مبنی بر تاسیس وب سایت فروشگاه اینترنتی اشعار مداحان کشور شکل گرفت. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، جای خالی چنین وب سایتی در میان هزاران وب سایت، دانلود صوت و تصویر نوحه‌های مذهبی حس می‌شد که بعد از تحقیق و بررسی‌های فراوان اسم مهجه جهت نام فروشگاه انتخاب شد.

معنی عبارت مهجه

عبارت مهجه به معنی خون قلب یا آخرین قطره خون قلب می‌باشد. این عبارت در فرازی از زیارت عاشورا و همچنین زیارت اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام آمده است.

اَلَذینَ بَذَلوا مُهَجَهُم دونَ اَلحُسَین (زیارت عاشورا)

وَ بَذَلَ مُهجَهَ (زیارت اربعین)

www.mohjat.net

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0