گریز زدن روضه چیست – تعریف گریز زدن در روضه از منابع معتبر

تعریف گریز زدن


  • ریشه و فلسفه گریز زدن

گفتاری را منتهی به موضوع دیگر کردن، مطلبی را به مطلب دیگر پیوستن با تناسب. چنان که روضه خوانان از حکایتی به واقعه کربلا یا یکی از شهدا میروند. (۱)

واعظان و روضه خوانان، به تناسب بحث و گفتاری که دارند مرثیه خاصی از کربلا را می‌خوانند یا به مصیبت خاصی از مصائب چهارده معصوم  علیه السلام می‌پردازند. مثلا اگر موضوع سخت درباره جوان یا کودک باشد مصیبت حضرت علی اکبر علیه السلام یا حضرت علی اصغر علیه السلام را می‌خوانند و از مراسم دفن با شکوه کسی‌، به بی غسل و بی کفن و دفن ماندن پیکر مطهر سید الشهدا در کربلا منتقل می‌شوند.

این انتقال از موضوع یا حادثه خاص به واقعه کربلا و امام حسین علیه السلام یا یکی دیگر از شهدا، گریز زدن نام دارد. (۲)


  1. لغت نامه دهخدا
  2. فرهنگ عاشورا جواد محدثی ص۳۸۱

 

 

 

 

وبسایت فرهنگی مذهبی مهجه

وب سایت فرهنگی مذهبی مهجه در سال ۱۳۹۳ تحت عنوان shear.blog.ir با موضوع مرجع متن اشعار مداح گرانقدر، حاج محمود کریمی تاسیس شد. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، این ایده با اقبال خوبی مواجه شد.

در ایام ماه صفر المضفر سال ۱۳۹۵ ایده ای مبنی بر تاسیس وب سایت فروشگاه اینترنتی اشعار مداحان کشور شکل گرفت. با توجه به نبودن چنین مرجعی در فضای مجازی، جای خالی چنین وب سایتی در میان هزاران وب سایت، دانلود صوت و تصویر نوحه‌های مذهبی حس می‌شد که بعد از تحقیق و بررسی‌های فراوان اسم مهجه جهت نام فروشگاه انتخاب شد.

معنی عبارت مهجه

عبارت مهجه به معنی خون قلب یا آخرین قطره خون قلب می‌باشد. این عبارت در فرازی از زیارت عاشورا و همچنین زیارت اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام آمده است.

اَلَذینَ بَذَلوا مُهَجَهُم دونَ اَلحُسَین (زیارت عاشورا)

وَ بَذَلَ مُهجَهَ (زیارت اربعین)

www.mohjat.net

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

0